Dla kogo pomiary - Pomiary Instalacji Elektrycznych
Dla kogo pomiary instalacji elektrycznych?

Optymalny dobór oferty IBPE w zakresie pomiarów elektrycznych ułatwi zapoznanie się ze specyfiką świadczenia usług właściwą dla funkcji Państwa obiektów:
BUDYNKI MIESZKALNE profesjonalna obsługa mieszkańców |
BUDYNKI BIUROWE elastyczne godziny |
BUDYNKI USŁUGOWO-HANDLOWE zadowoleni najemcy |
PLACÓWKI, NIERUCHOMOŚCI SIECIOWE jeden dostawca |
BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, HOTELE bezpieczeństwo |
OBIEKTY PRZEMYSŁOWE, LOGISTYCZNE, MAGAZYNY bez przestojów |
Aby lepiej zapoznać się z zakresem naszej działalności oraz upewnić się czy spełniamy Państwa wymogi i oczekiwania zapraszamy do bezpośredniego kontaktu lub zapoznania się z poniższymi informacjami.
Jakie kwestie przemawiają za wykonywaniem pomiarów instalacji elektrycznych?
W celu zapewnienia sprawności działania instalacji elektrycznych i bezpieczeństwa budynków należy regularnie przeprowadzać pomiary elektryczne. Jako że instalacje elektryczne są wykorzystywane przez całą dobę, są także bardziej narażone na powstawanie usterek. Regularne przeglądy są w stanie zapobiegać zarówno drobnym, jak i rozległym awariom jeszcze przed pojawieniem się wyraźnych symptomów świadczących o nieprawidłowościach. Koniecznością jest więc diagnoza stanu instalacji elektrycznej, jeszcze przed pojawieniem się sygnałów, świadczących o nieprawidłowości w jej pracy. Badania eksploatacyjne okresowe mają na celu sprawdzenie, czy stan techniczny instalacji lub urządzeń elektrycznych w trakcie eksploatacji nie uległ pogorszeniu w stopniu stwarzającym zagrożenie dla ich dalszego bezpiecznego użytkowania. Ponadto sprawdzanie powinno obejmować badania skutków wszelkich zmian w stosunku do stanu, do którego instalacja była uprzednio przewidziana.
To że odbiorniki działają poprawnie wcale nie świadczy o tym, że instalacja spełnia wymogi bezpieczeństwa i skutecznie zabezpiecza przed porażeniem prądem elektrycznym czy też pożarem. Często życie i zdrowie zależy w dużej mierze od stanu instalacji, który można sprawdzić tylko przy użyciu specjalistycznego sprzętu pomiarowego. Dlatego też konieczne jest przeprowadzanie okresowych pomiarów. Pomiary strukturalne sprawdzą, czy wykonana instalacja zapewnia bezproblemową pracę wszystkich standardów sieciowych, zaprojektowanych dla danej klasy okablowania.
Poniżej kilka słów o praktycznym zastosowaniu najważniejszych pomiarów:
• pomiary ochrony przeciwporażeniowej (skuteczności zerowania)
Pomiary ochrony przed dotykiem pośrednim mają za zadanie sprawdzenie, czy przebywającym w pomieszczeniach ludziom nie grozi porażenie prądem elektrycznym w wyniku dotknięcia metalowych części przewodzących, które mogą znaleźć się pod napięciem na przykład z powodu uszkodzenia izolacji. Pomiary te mają za zadanie sprawdzenie skuteczności zadziałania bezpieczników i wyłączników przez samoczynne wyłączenie zasilania. Są to podstawowe pomiary elektryczne mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi. Ochrona przed porażeniem jest zwykle realizowana poprzez szybkie wyłączenie napięcia zasilania. Innymi słowy zanim niebezpieczne napięcie mogłoby zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi następuje jego wyłączenie poprzez urządzenie zabezpieczające (bezpiecznik lub wyłącznik instalacyjny). Pomiary skuteczności ochrony przed porażeniem wykonuje się mierząc, w zależności od rodzaju sieci, rezystancję/impedancje pętli zwarcia lub rezystancję uziomu czy przewodu ochronnego. Tylko właściwie dobrany sposób wykonania pomiaru jak i użycie właściwych przyrządów, pozwala na poprawną ocenę ochrony przed dotykiem pośrednim.
• pomiary rezystancji izolacji obwodów jedno i trójfazowych
Stan izolacji ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi (gwarantuje ochronę przed dotykiem bezpośrednim), prawidłowego działania urządzeń elektrycznych i bezpieczeństwa pożarowego. W czasie pracy instalacji i urządzeń elektrycznych zachodzi proces starzenia izolacji pod wpływem różnorodnych czynników. Systematyczne wykonywanie badań jest niezbędne w celu wykrycia pogarszającego się stanu izolacji i jest stałym elementem prac kontrolno-pomiarowych oraz pozwala.
• pomiary zabezpieczeń różnicowoprądowych
Stosowanie wyłączników różnicowoprądowych ma za zadanie podwyższyć stopień ochrony przed dotykiem pośrednim. Wyłączniki to element ochrony dodatkowej (uzupełniającej) przed porażeniem prądem elektrycznym. Pomiar skuteczności zadziałania wyłączników różnicowo-prądowych powinien wykazać, że:
- prąd różnicowy powodujący zadziałanie wyłącznika jest mniejszy od jego prądu znamionowego,
- napięcia przewodów ochronnych względem ziemi w czasie przepływu prądu różnicowego nie przekraczają granicznych wartości dopuszczalnych napięcia dotykowego (ogólnie przyjętą wartością jest prąd 30 mA o częstotliwości 50 Hz, nie powodujący szkodliwych skutków przepływu prądu). Tak jak każde urządzenie elektryczne, również wyłączniki różnicowo-prądowe mogą ulec uszkodzeniu, zatracić znamionowe właściwości lub zostać niewłaściwie podłączone. Dlatego przy pomocy specjalnych przyrządów przeprowadza się pomiar, który pozwala określić czas i prąd zadziałania wyłącznika. Wyłączniki różnicowo-prądowe są dość skomplikowanymi elementami instalacji elektrycznej i dlatego, aby właściwie spełniały swoją rolę, należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Pomiarów zadziałania wyłączników różnicowo-prądowych dokonuje się odpowiednimi przyrządami do tego przeznaczonymi. Pozwalają one określić zarówno czas, jak i prąd zadziałania wyłącznika. Bardzo ważną, a często lekceważoną, czynnością eksploatacyjną jest okresowe wyłączanie wyłącznika przyciskiem test. Należy to robić, w zależności od zaleceń producenta, raz na 1 miesiąc lub raz na 3 miesiące.
• pomiary stanu instalacji odgromowej (pomiar rezystancji uziemienia)
Jakość uziemień w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo użytkowania instalacji i urządzeń elektrycznych, a zwłaszcza na skuteczność ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym i ochrony odgromowej. Uziemienia pełnią też inne funkcje związane z bezpieczeństwem, np. służą do odprowadzania ładunków elektrycznych w obiektach zagrożonych wybuchem (np. na stacjach benzynowych). W celu sprawdzenia instalacji elektrycznych i spełnienia wymagań dotyczących ochrony przed porażeniem należy wykonać pomiary rezystancji uziemienia. Rezystancja ta pozwala określić wartość napięcia dotykowego, jakie może powstać między różnymi częściami przewodzącymi na przewodzie ochronnym. System uziemień musi również podlegać okresowym sprawdzeniom w trakcie eksploatacji w celu upewnienia się czy korozja lub zmiany w rezystywności gruntu znacząco nie wpłynęły na jego parametry. Sieć uziemień może nie ujawniać swojej niesprawności dopóty, dopóki nie wystąpi przebicie i w efekcie niebezpieczna sytuacja Innym zagadnieniem są sprawy zachowania bezpieczeństwa ludzi, budynków i sieci elektrycznej. Osoby zajmujące się bezpieczeństwem jak np. strażacy oraz przedstawiciele firm ubezpieczeniowych wymagają, aby urządzenia i sieć elektryczna posiadała pomiary elektryczne pięcioletnie zgodne z wymaganiami ustawy prawa budowlanego oraz wymaganiami wynikającymi z przepisów energetycznych. Firmy ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę na instalacje odgromowe. Właściwy stan instalacji odgromowych chroni urządzenie elektryczne (szczególnie części elektroniczne) przed wpływem wyładowań atmosferycznych. Prawidłowe, zgodne z przepisami, użytkowanie instalacji odgromowej zapewnia także bezpieczeństwo budynków i chroni życie osób przebywających w budynkach. Reasumując:
- pomiary instalacji odgromowej pozwalają na ocenę zespołu urządzeń, mającego na celu zbieranie i odprowadzenie całkowicie lub częściowo ładunku elektrycznego (pioruna) do ziemi,
- ochrona odgromowa ma na celu uniemożliwienie bezpośredniego wyładowania piorunowego w obiekt lub zminimalizowanie skutków pośrednich spowodowanych wyładowaniem,
- ochrona odgromowa w połączeniu z ochroną przepięciową instalacji elektrycznej skutecznie zabezpiecza zainstalowane w obiekcie urządzenia.
• pomiary natężenia oświetlenia
Medycyna udowodniła, że przebywanie w miejscach o nienaturalnym dla człowieka oświetleniu może nie tylko przyspieszać powstawanie uczucia zmęczenia czy spowodować powstanie wad wzroku, ale również wpłynąć na powstanie szeregu innych chorób, pozornie niezwiązanych z wpływem światła na organizm ludzki. Możliwość negatywnego wpływu oświetlenia na człowieka jest szczególnie istotna w sensie bezpieczeństwa oraz wydajności pracy. Dlatego też powstały odpowiednie przepisy regulujące wymagane wartości i rodzaje oświetlenia w miejscach przebywania i pracy ludzi. Instalacja elektryczna, prawidłowo zaprojektowana i zamontowana, jest podstawą do wykonania oświetlenia, które parametrami będzie odpowiadać wymaganiom inwestora i spełniać normy w zakresie oświetlenia. Nie mniej ważnym zagadnieniem jest prawidłowe przeprowadzanie przeglądów, remontów i innych prac eksploatacyjnych, których zadaniem jest dbanie o stan urządzeń oświetleniowych. Prawidłowy, zgodny z przepisami, stan instalacji elektrycznej, skrzynek i tablic bezpiecznikowych oraz opraw oświetleniowych i źródeł światła gwarantuje, że wartość parametrów oświetlenia będzie zachowana przez dłuższy czas użytkowania. Instalacja oświetleniowa, ze względu na coraz powszechniej stosowaną elektronikę w układach oświetleniowych, powinna być chroniona zabezpieczeniami przepięciowymi, w celu zapobiegnięciu szkodliwym oddziaływaniom impulsów elektromagnetycznych powstających podczas wyładowań burzowych w instalacjach odgromowych. Pomiary natężenia oświetlenia, oprócz pomiarów parametrów oświetlenia podstawowego, obejmują pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego.
• pomiary skuteczności ochrony przez zastosowanie izolowania stanowiska
badanie skuteczności ochrony przez zastosowanie izolowania stanowiska polega na pomiarze rezystancji podłóg i ścian oraz na pomierzeniu odległości między częściami przewodzącymi dostępnymi i częściami przewodzącymi obcymi.
• pomiary eksploatacyjne baterii kondensatorów energetycznych do kompensacji mocy biernej
tego typu badania obejmują pomiar napięcia zasilającego, pomiar prądu poszczególnych faz baterii wraz z oceną równomierności obciążenia, pomiar rezystancji izolacji między izolowanymi biegunami, a obudową i inne.
• pomiary sprzętu elektroizolacyjnego
Sprzęt, którego termin ważności próby okresowej został przekroczony, nie nadaje się do dalszego stosowania i należy go natychmiast wycofać z użycia! Osoby dozoru technicznego mają obowiązek okresowego sprawdzania stanu technicznego, warunków przechowywania i stosowania sprzętu ochronnego oraz jego ewidencjonowania. Sprzęt ochronny użytkowany i zapasowy musi być przechowywany w miejscach do tego celu wyznaczonych oraz w warunkach zapewniających utrzymanie go w pełnej sprawności. Sposób ewidencjonowania i kontroli sprzętu ochronnego ustala pracodawca. Bezpośrednio przed każdorazowym użyciem sprzętu, należy sprawdzić jego stan techniczny oraz datę jego ważności. Zabronione jest używanie sprzętu niesprawnego bądź uszkodzonego. Sprzęt ochronny jeśli są niesprawny lub utracił ważność próby okresowej, musi być niezwłocznie wycofany z użycia!
• pomiary elektronarzędzi
Badanie elektronarzędzi, często bagatelizowane, pozwala na jednoznaczną ocenę bezpieczeństwa pracy ludzi, którzy z nich korzystają. Elektronarzędzia są urządzeniami wykorzystywanym często przez różnych ludzi nawet na tej samej zmianie. Każdy kto używa elektronarzędzi powinien wiedzieć, że może robić to w sposób bezpieczny i niezagrażający jego zdrowiu i życiu.
• pomiary kamerą termowizyjną (pomiary termograficzne)
Wykonanie bezdotykowego sprawdzania instalacji elektrycznych pod obciążeniem za pomocą kamery termowizyjnej pozwala unikać poważnych awarii i związanych z tym przestojów. Dzięki badaniom kamerą termowizyjną jesteśmy w stanie unikać strat związanych z przeciążeniem instalacji przesyłowej lub odbiorczej oraz zapobiec pożarom instalacji elektrycznych. Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Obraz termowizyjny umożliwia wykrywanie usterek, których nie widać gołym okiem. Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia pomogą uniknąć groźnych w skutkach zdarzeń jak pożar czy przegrzanie i zniszczenie elementów infrastruktury elektrycznej. Z badań termowizyjnych sporządzany jest raport, w którym zawarta jest dokumentacja fotograficzna (zdjęcia w podczerwieni i w paśmie widzialnym).